בוגר טרי, מה תכתוב בקורות חיים?

//בוגר טרי, מה תכתוב בקורות חיים?

בוגר טרי, מה תכתוב בקורות חיים?

עזבו אתכם מהבעיות של חיפוש ה- Talent. המצוקה של בוגרים טריים היא מצוקה ענקית. 

כי רק בוגרים מצטיינים זוכים ליחס מועדף מצד המעסיקים- ורק במקצועות בהם יש ביקוש רב למקצוע.בוגר טרי קורות חיים

'אני בוגר אוניברסיטת תל-אביב, והממוצע שלי הוא 75- וזה רק בגלל שבשנה הראשונה לא ניגשתי למועד ב' של מקצועות היסוד. בשנה ג' וד' הציונים שלי נעים בין 85-99, ועדיין: אני נופל על רקע הציון המביך. אז תגידי לי את, מה אני כותב בקורות החיים???'.

 

האמת מתחילה הרבה לפני קורות החיים. ניצול של הזדמנויות לעבוד בתחומים המקצועיים שמעניינים אתכם, לא לקחת את הלימודים כדבר מובן מאליו, להשתדל להגיע לעבודות אקדמיות שמשלבות פרקטיקה.

 

התרופה הנכונה ביותר לחוסר הניסיון הוא… הניסיון. ניסיון בעשייה בתשלום או ללא תשלום. שווה להתאמץ! אנחנו כאנשים אוהבים דברים בלתי רגילים. למשל, הצטיינות בלימודים או בצבא, הדרכה בצופים, פרויקטים התנדבותיים מטורפים, תחביבים אקזוטיים כמו טיפוס הרים ופחות אקזוטיים כמו כדורגל- כל אלה מהווים עשייה משמעותית.

 

בתחילת 2013, נתתי הרצאה במרכז צעירים חיפה ודיברתי על משמעות הניסיון ואופן הרכישה. כאשר שאלתי כמה מתוך המאזינים שלי עושים סטאז׳, עלו מספר ידיים בודדות.  אני משוכנעת שהיום יורמו ידיים רבות נוספות. וזאת בזכות גורמים באקדמיה ובמגזר השלישי שהקימו תוכניות (באיחור של 20 שנה אמנם) שנותנות לסטודנטים להתנסות בפרויקטים ממשיים בתעשייה ללא תשלום.

 

עדיין לצערי הנושא בחיתוליו, ולכן העסקת הסטודנטים מתבצעת בהנחיית רכזים צעירים שלא מזמן גם הם חיפשו עבודה- התמודדות לא מונחית עם בעיות אנושיות מורכבות גורמת לתסכול רב ולעתים לנשירה של סטודנטים מבטיחים מהתוכניות ומהפרויקטים.

 

חשוב להבין שתואר ראשון (כמובן גם שני ושלישי) ואפילו קורס מקצועי לא אקדמי הם מקפצה רצינית בקריירה, ולכן יש לחשוב על בחירת מסלול לימודים באופן מעמיק ואמיתי.

 

כנ״ל גם בחירת נושא ובחירת מנחה לפרויקט גמר. סטודנטים רבים מספרים לי שאת עבודת הגמר הם עשו ׳כדי לגמור כבר׳. טעות! אני אישית אוכל להעיד על כך שאחד התפקידים המוצלחים ביותר שלי קיבלתי בזכות עבודה אקדמית חדשנית שכתבתי.

 

ועדיין, קורות החיים של בוגרים טריים נראים במקרה הטוב ריקים מתוכן, ובמקרה הגרוע מלאים במלל מנופח ומיותר שהבוגרים עצמם אינם מבינים את השלכותיו.

 

ביטויים חסרי משקל לחלוטין בהתייחס לאנשים שכל ניסיונם מסתכם בעל חשיבה אנליטית ומערכתית מפותחת, תקשורת בינאישית מצוינת, ניסיון עשיר בהדרכה, ידע רחב בעולם התעשייה, ועוד. 

 

אז איך כותבים את קורות החיים כדי שתוכלו לזכות למענה הולם לפחות (ורצוי במשרה)?

 

·         כתבו את האמת ורק את האמת. אל תתביישו שקורות החיים ייצאו לכם קצת קצרים מידי. זהו טבעם של קורות החיים של חסרי ניסיון.

·         דאגו לקרוא למה שעשיתם בשמות מקצועיים. למשל, ׳עשיתי פעילויות ערב לחניכים׳ אפשר לכתוב ׳העברת סדנאות בנושאי… לילדים / תלמידים / חניכי תנועת נוער בגילאי…׳ .

·         כתבו משהו מעניין.

·         אל תמרחו את הדף- אבל מצד שני אל תשאירו אותו ריק למחצה. 

 

בהצלחה,

יעל

2014-10-13T09:41:58+00:00
Return to Top ▲Return to Top ▲