יתרונות תעסוקתיים- דרושים גם בגיל 45+

/, ייעוץ למנהלים/יתרונות תעסוקתיים- דרושים גם בגיל 45+

יתרונות תעסוקתיים- דרושים גם בגיל 45+

דיון ב- LinkedIn שצבר מעל 145תגובות תוך זמן קצר, התייחס לאפליית בני 45+ בשוק העבודה. בין האשמות מעסיקים והלקאות עצמיות, הצליח מישהו להשחיל המלצה לפתוח עסק קטן במקביל לחיפוש העבודה.

  

אפשר לומר, שבעולם העבודה של היום שום דבר לא מובטח. עסקים קמים ונופלים, מדינות עוברות תהליך של פשיטת רגל, ייצור עובר לסין, קבלנות משנה (פרילאנס) הפכה לצורת העסקה מועדפת.

על הרקע הזה, ניתן לומר שמה שיש לכולנו זה רק את עצמנו- כי שום דבר אחר כבר ממש לא בטוח!

אז מהו ארגז הכלים החשוב באמת?

אין צורך לעשות שינויים דרסטיים, עזוב באחת את מקום העבודה, לפני שבחנו ובנינו את הכלי (את עצמנו) כדי בסופו של דבר באמת להתפתח ולחוות הצלחה אישית, עסקית ומקצועית.

גישת היתרונות התעסוקתיים שפיתחתי מאמצת את תיאוריית מחזור החיים של פרופ' אדיג'ס ומתייחסת לקריירה מקצועית כאל תהליך התפתחותי שנראה כמו עקומת גאוס, ובתוכו מספר מחזורים קטנים.

 

** שימו לב, שנקודת השיא נמצאת רגע לפני הפסגה.

החשיבה הזו נותנת לנו אפשרות לדעת מתי להחליף תפקיד, להחליף טייטל או הסבה מקצועית, 'לחצות את הקווים' משכיר לעסק עצמאי, והפוך (אם בכלל).

בכל תת- מחזור, נרכשים ידע ומיומנויות שאופייניים לשלב הזה והם הופכים לחלק מהזהות. לדוגמה, בשלב הכניסה לעולם העבודה נרכש ידע מקצועי משמעותי ביותר. בנוסף, נרכשות כאן יכולות שאותו אדם זקוק להם, למשל, יכולת לעמוד ביעדים או יכולת ניהול זמן, ועוד.

ניתן להגדיר ולפתח את היתרונות התעסוקתיים כאשר עובדים במקביל ב- 3 מישורים: מקצועי, ניהולי- יזמי, אישי. במישור המקצועי, מחד מדובר ברב- תחומיות וידע רחב מאד בנושא יחד עם (ואף לעתים בסתירה) התעמקות בנישה ספציפית כלשהי. לכאורה, זו סתירה. לכאורה, ככל שאני יכול לתת פתרונות רחבים, כך יהיה לי יותר דרישה- וזה נכון! למשל, עצם זה שאני רואת חשבון ועורכת דין, לא משפר את מצבי בשוק. להיפך, מעסיקים ירימו גבה והשאלה הראשונה בראיון תהיה: 'אז מי את יותר'? כלומר, מצבי בשוק יהיה טוב- רק בתנאי שאני רואת חשבון מעולה שמתמחה במשהו, וכן עורכת דין המתמחה במשהו. אגב, מצבי יהיה הכי טוב בתחום של פירוק חברות, כאשר נדרש שיתוף פעולה בין רו"ח לעו"ד- ואז אני יכולה להיות שם big time. ואם יימאס לי מזה? עדיין, אאלץ להוכיח שגם מחוץ לתחום הצר אני עורכת דין / רואת חשבון טובה.

למשל:

'מנתח מערכות בדגש על מערכות מידע פיננסיות'

'מפתח Java מנוסה, השולט בכלי פיתוח מגוונים כגון…'

'מהנדס אזרחי, בעל ניסיון כמהנדס ראשי בחברה קבלנית'

'עורך דין, מתמחה בתחומים: אזרחי מסחרי, דיני עבודה ושלטון מקומי'

'מנהלת גיוס, מתמחה בגיוס להיי- טק'

 

שימו לב, זו נוסחא שיווקית המבטאת ייחודיות שתכלול (לפחות באופן מרומז) הגדרת ייעוד מקצועי (כלומר, תרומה לעולם / חברה / צוות ברמה המקצועית, מדוע בחרתם במקצוע בו אתם עוסקים).

הנוסחא הזו נתמכת ע"י ייעוד, דוגמאות מהעבר, ועוד.

במישור הניהולי– היכרות עם אסטרטגיה ארגונית ועסקית, פוליטיקה ארגונית, יחסי אנוש, יכולת להסתגל לתנאיי העולם העסקי. כן, גם לאלה שאינם רוצים להיות מנהלים, חשוב להכיר את האסטרטגיה הניהולית והעסקית. למשל: מהם המוצרים שהחברה שלי מוכרת? כיצד המוצר השתנה עם השנים ומדוע? מהן המגמות של השוק, והאם החברה שלי בראש המחנה'? לפי המידע הנ"ל, תוכלו לכוון את הנישה המקצועית שלכם ולפתח יכולות יוזמה וחדשנות. מהיכן נגזרות כללי התנהגות וליבוש בחברה שלי? האם יש תיאוריה שמסבירה את 'מאחורי הקלעים' של גיוס של אנשים חדשים? כיצד נכון לתכנן את העבודה ולנהל מו"מ עם לקוחות / ספקים / רשויות, ועוד.

 

במישור האישי– תחביבים, לימודי פילוסופיה / רוחניות. לכן, פעמים רבות, אני מדברת עם מנהלים בכירים על קריאת ספרות יפה, השתתפות בתחרויות ספורט, ניתוח מוסיקלי ותולדות האמנות, ועם יזמים בנשמתם על משמעות ההיררכיה, קהילה ומשפחה. 'איזון בין חיי עבודה לחיי משפחה' כעת באופנה.

 

מדוע חשוב השילוב בין 3 המשורים?

בעולם המודרני, ההתפתחות המקצועית היתה העיקר, בשנות ה- 90 התוודענו לאינטליגנציה רגשית, ואילו היום אנחנו מדברים על משהו מקיף וכולל יותר שכולל רבדים רוחניים ותרבותיים עמוקים.

בכל מחזור קטן או גדול, אנחנו כובשים עוד פסגה, משייפים מיומנויות אחדות (ושוכחים אחרות), לכן חשוב במיוחד להסתכל על כל מה שיש, ולהחליט האם השלב מוצה עד תומו, או שיש עדיין דברים שלא תורגלו מספיק.

ברגע שהפסקנו לטפס- מופיעה המלה האיומה overqualified.

לסדנאות BeTalent- היתרונות התעסוקתיים

 

 

 

 

 

 

2013-08-16T11:08:00+00:00
Return to Top ▲Return to Top ▲